V minulých staletích byla adventní doba plná magických postav, z nichž se do současnosti dochoval jen sv. Mikuláš. Dalšími postavami, které též v dávných časech chodily městy a vesnicemi byly Lucky. A kdo by neznal pranostiku „Lucie noci upije a dne nepřidá“? Ve snaze o něco více přiblížit českou tradici z dob dávných se několik žákyň čtvrtého ročníku vydalo v pátek 13.12. v bílém přestrojení po třídách, aby tuto tradici ostatním dětem přiblížily. A protože v českých zemích byly zvyky velice různorodé, naše Lucky ve škole jsme mohli spatřit s koštětem, moukou, hadrem, miminem či se sladkostmi v košíku. Dnes sice tato tradice téměř vymizela, ale přesto to prý býval jeden z nejhezčích předvánočních svátků.

Mgr. Dagmar Hladká