Ve dnech 28. března až 2. dubna se deset žáků ZŠ Vidče zúčastnilo vzdělávacího zájezdu
do Anglie a Paříže.

Vyjeli jsme ve středu v sedm hodin ráno. Celý den a část noci jsme se přepravovali autobusem do přístavu Calais ve Francii, odkud jsme se v brzkých ranních hodinách přeplavili trajektem do anglického Doveru. Na první zastávce ještě chvíli dospávali a po ranní hygieně odjeli do Londýna. Zatímco po cestě bylo pěkné počasí, Londýn nás uvítal střídavým deštěm a chladem, což vydrželo po oba dny, kdy jsme v metropoli pobývali. Prohlídku jsme zahájili u Parlamentu (se známým Big Benem) a Westminsterského opatství, viděli jsme střídání stráží ve Whitehall, kde jsme si vyfotografovali členy královské gardy na koních v parádních uniformách. Kolem sídla ministerského předsedy, dobře střeženého mnoha policisty, jsme prošli na Piccadilly a Trafalgarské náměstí, kde jsme se později podívali do Národní galerie. Samozřejmě jsme nemohli vynechat Buckinghamský palác a tržnici Covent Garden.

Poté jsme odjeli na parkoviště jednoho z předměstí Londýna, odkud jsme se po skupinkách přepravili do anglických rodin na ubytování. Úroveň rodin, které si takto přivydělávají, je různá, my jsme se bohužel setkali i s takovou, která neodpovídala našim představám o slušném ubytování, a proto se dvě děvčata přestěhovala na druhou noc jinam. Pobyt v rodinách také umožňoval anglickou konverzaci a prověřil, zda se v angličtině dovedeme
domluvit.

Druhý den ráno jsme zahájili okružní jízdou po Londýně, kde jsme si dotvořili obraz tohoto velkoměsta. Po návštěva muzea voskových figurín Madame Tussaud‘s následovala plavba po Temži do Greenwichského přístavu, odkud jsme prošli parkem ke královské observatoři a
k nultému poledníku, který rozděluje Zemi na východní a západní polokouli. Následovala krátká prohlídka Námořního muzea, které například uchovává uniformu kapitána Nelsona, kterou měl na sobě, když padl v bitvě u Trafalgaru 21. 10. 1805. Pak už byl čas na poslední
noc v Londýně a načerpání nových sil na další den.

První zastávkou na cestě do přístavu Dover bylo město Charlese Dickense Rochester, jeho historická část. Katedrála, která slouží křesťanům již téměř 1 400 let, je zajímavým historickým místem s kryptou a varhanami se třemi tisíci píšťal. Naproti katedrále se rozpíná hrad se zachovalými hradbami a čtvercovou věží, z jehož nádvoří je krásný výhled na celé město. To už nám počasí opět přálo, dešťové mraky se rozplynuly a sluníčko svítil po celý
den. Dalším navštíveným městem bylo Canterbury, kde jsme se prošli středověkým centrem města. Na závěr pobytu v Anglii jsme vyjeli na bílé doverské útesy, odkud byl pěkný výhled na celý přístav a kanál Lamanche. Trajektem jsme přepluli zpět na kontinent a v Boulogni jsme strávili noc v hotelu Formule 1.

Posledním místem naší cesty byla Paříž, kam jsme přijeli o půl jedenácté, cestou viděli moderní čtvrť s mrakodrapy la Défense, náměstí Ch. de Gaulla s Vítězným obloukem; odtud vede třináct ulic, z nichž nejznámější je Champs Elyssées. První zastávkou byla Eiffelova věž. Vyjeli jsme do nejvyšší části a odměnou za téměř dvouhodinové čekání ve frontě nám byl nádherný pohled na město s řekou Seinou, mnoha historickými památkami a zelení parků. Následovala náročná pěší procházka po nejznámějších místech – Martova pole, Invalidovna, katedrála Notre Dame, pařížská radnice, Centre Pompidou, pyramida v Louvru, Tuilerijské zahrady a Place de la Concorde s obeliskem z Carnaku. To už jsme akorát stihli projížďkovou
loď po Seině, ze které jsme sledovali nábřeží s historickými památkami a postupně se rozsvěcující Eiffelovku. Na samý závěr jsme se autobusem přepravili na Montmartre, odkud byl hezký výhled na noční Paříž. Po krátké návštěvě baziliky Sacré Coeur jsme se prošli po náměstí malířů Place du Tertre a tím se rozloučili s městem na d Seinou.

Po zbytek noci a celý den trvala cesta autobusem zpět domů. Za čtyři dny pobytu ve dvou zemích jsme viděli mnoho zajímavého a poučného a cesta tak splnila svůj účel.

Sdílet: