Ve čtvrtek 21.září,jsme se po druhé vyučovací hodině, linkovým autobusem, vydali do Valašského muzea. Nejprve jsme navštívili Mlýnskou dolinu, kde jsme se dozvěděli vše o pečení chleba. Také nám pan mlynář ukázal jak se dříve mlelo obilí. Mletí obilí na kamenném mlýnu jsme si mohli i vyzkoušet,ale většina z nás postrádala potřebnou sílu. Poté jsme se přesunuli do Živého domu, kde pro nás měli připravené dva programy. Jedním z nich byla prezentace. Z této přednášky, jsme se dozvěděli vše o historii vaření a jak dříve vařily naše babičky. Druhým programem bylo vaření. Ale byla tu drobná změna. Vždy jsme byli zvyklí na to, že pro nás vařily babičky v muzeu. Ovšem tentokrát jsme si vařili my sami. Měli jsme poměrně jednoduchý jídelníček. Byli jsme rozděleni na tři skupiny, kdy jedna ze skupin vařila Trnkové knedle a zbývající dvě skupiny dělaly Zemňákový guláš. Myslíme si, že na naše možnosti jsme uvařili celkem dobře. Nám to chutnalo a to bylo hlavní. Po jídle jsme si po sobě všechno uklidili, umyli nádobí a vypravili se zpátky do školy, kde na nás čekal oběd a další dvě hodiny vyučování. Myslím, že všichni v tom našli nějaké poznání v zábavné formě. Moc se nám tolíbilo, hlavně kvůli tomu, že to bylo zas něco jiného.

 

Iveta Fabiánová
Alena Mičkalová

 

 

Sdílet: