V loňském školním roce jsme s paní učitelkou Mertovou začali kreslit památky evropské unie. V EU je celkem 27 zemí, proto bylo našim úkolem nakreslit 27 památek. Nebyl to lehký úkol a já si jako dneska vzpomínám, jak jsme často nadávali a nechtěli pokračovat dál. Štetec, barvy a papíry se na dlouhou dobu staly našimi nejlepšími kamarády a neopustily nás kolikrát i v hodinách mimo výtvarnou výchovu. Při kreslení jsme někteří zapomínali na útrapy běžného života a ponořili se do dané země, ve které jsme donekonečna obdivovali ladné křivky památek a štětcem se je snažili napodobit. Malování nám vždy zpříjemňovala hudba z rádia a dobrá nálada. Myslím, že těch veselých vzpomínek, co máme, je víc, než mám na ruce prstů. Paní učitelka nás velmi chválila a snažila se nám usnadnit práci novýma barvama a štětcema. Stále přicházela s novými nápady a pomáhala přenést každý kousek stavby na papír. Bylo nás velmi málo na tolik obrázků, ale všechny nás to bavilo a určitě na to vzpomínáme v dobrém.

Když se domaloval poslední obrázek, všichni jsme si trochu oddychli, že práce už je za námi. Konečná díla nám kluci pomohli zarámovat do modrých rámů a paní učitelka slíbila, že určitě nepříjdou vniveč. Dlouho jsme nevěděli, co se s obrázky děje a až jsme přišli letos do školy, paní učitelka nám řekla, že budou viset na malé výstavě u nás vě škole a přijedou se na ně podívat zástupci Europe Direct. Naše půlroční práce visely na žluté zdi a nad nimi byly malé vlaječky 27 států EU. Když jsem tu stěnu s obrázky uviděla, musím se přiznat, že mě až zamrazilo. Opravdu se nám to moc povedlo. 5. října jsme se celá škola přemístili třetí vyučovací hodinu na chodbu k malé výstavě EU. Pan ředitel, paní učitelka i zástupkyně Europe Direct měli krátký proslov k pracím a těm, co jsme kreslili, dala paní učitelka odměny. Celý den do dvanácti hodin pak všechny třídy vyplňovaly různé testy o EU od našich hostů a chodili se dívat na naše díla. Sama za sebe můžu říct, že to byl zatím ten nejlepší výtvarný projekt, co jsem dělala a doufám, že jich bude více. Paní učitelko, děkujeme, že jste nám pomohla obrázky dokončit a samozřejmě nejvíce děkujeme za Vaše nápady. Snad jich bude stále více!

Eva Petruželová