V úterý 11. 12. jsme se jeli podívat do Valašského muzea v přírodě na program Vánoce na dědině. Obešli jsme s paní průvodkyní mnoho chaloupek a v každé jsme se něco nového a zajímavého dozvěděli. V první chalupě byly přadleny a hospodář. Přadleny předly vlákna z ovčí vlny a hospodář vyřezával ze dřeva píšťalky, vařečky a jiné věci. Před chalupou na nás čekaly Lucky, které nás ometaly husím brkem a moukou. V dalších chalupách jsme mohli vidět , jak se pekly a zdobily perníčky, jak se vyráběly rukavice z ovčí vlny, jak se lilo olovo a věštilo se z něj, jak se vyráběly svíčky ze včelího vosku a dozvěděli jsme se spoustu jiných zajímavých informací. Navštívili jsme taky kovárnu, kde jsme viděli práci kováře a pak jsme si mohli koupit podkovy pro štěstí. Došli jsme i ke staré škole, kde jsme si zazpívali koledu. Před školou nás čekal Mikuláš s čerty, od kterého jsme dostali sušená jablka. V poslední chalupě jsme dostali za koledu od hospodyně bylinkový čaj a buchtu. Moc se nám v muzeu líbilo!

 

Za 4. třídu Markéta Mandulová a Terezie Bařáková

 

 

 

Sdílet: