V neděli 28.4.2013, v 6:00 ráno, 11 natěšených dětí, společně s dospělými, odjíždělo od školy na dlouho očekávaný výlet do Maďarska. Naše první zastávka byla v Ostřihomi, která leží na řece Dunaj. Zde jsme navštívili katedrálu sv. Vojtěcha. Potom se náš autobus přemístil dál, kousek od centra Budapeště, kde byly nachystány klíče od našich pokojů a my jsme se mohli v klidu ubytovat. Po půl hodince jsme vyrazili do centra, kde jsme navštívili chrám sv. Matyáše společně s Rybářskou baštou; Budínský hrad a spoustu dalších. Viděli jsme dokonce výměnu stráží před palácem Sándor. Dále jsme prošli centrem města až k našemu vyvrcholení celého dne. Večer nás totiž čekala plavba po Dunaji. Pohled na osvícený Parlament a další skvosty, které nám tato projížďka nabídla, byl k nezaplacení. Druhý den jsme navštívili budovu Parlamentu. Sice jsme měli prohlídku v angličtině, ale to nám vůbec nevadilo. K takové kráse, netřeba slov. Nesmím však opomenout, že jsme zde měli možnost shlédnout korunovační klenoty a podívat se do zasedací místnosti. Dále nás čekal rozchod na maďarské tržnici, která se nacházela v krásné secesní budově. Zde si každý zakoupil suvenýry domů. Převážně to byly typické maďarské výrobky, jako je čabajka, klobásy, uherák a paprika. Poté jsme přejeli do centra, kde každý se svým volným časem už zacházel po svém. Někdo se šel občerstvit, jiní zase šli nakupovat pro svou potřebu a někteří si jen tak užívali to, že jsou v Maďarsku. K večeru jsme ještě navštívili Náměstí hrdinů a vrch Gellert, kde nás čekal neuvěřitelně krásný výhled. Než jsme se vrátili zpět do svých pokojů, udělali jsme ještě půlhodinovou zastávku v místním Tescu, aby si každý nakoupil potřebné. Třetí, a pro nás bohužel poslední, den na nás už volala Vídeň. V 8:00 ráno se autobus opět naplnil našimi taškami a námi samotnými. Byl čas k odjezdu. Ve Vídni nás Pan průvodce provedl centrem Vídně. Navštívili jsme Stephansdom, Hofburg a náměstí Marie Terezie. Po malém rozchodu, kdy jsme se mohli občerstvit nebo si opět zakoupit nějakou maličkost rodičům a známým, jsme se vydali na cestu domů. Po dlouhé cestě, kde jsme dokonce i ztratili, ale díky šikovným p. učitelkám a panu řidiči jsme zanedlouho, byli zpátky na cestě. Domů jsme se vrátili okolo 11 hodiny večer. I když jsme se vrátili unavení a s pryskýřema na nohou, všem se nám výlet moc líbil a myslíme, že na něj nikdo z nás dlouho nezapomene.

 

Za všechny účastníky zájezdu

Iveta Fabiánová, 8. třída

 

 

Jako nejlepší a neopakovatelný zážitek byl všemi žáky hodnocen večerní výlet parníkem. Nejenom na tuto plavbu nám přispěl pan Pavel Kuběja, kterému za jeho finanční dar, ještě jednou děkuji.

 

Jménem žáků 8. třídy

V.Mertová, vedoucí zájezdu

 

 

 

Sdílet: