Děti mají znát nejen místo, kde žijí, ale měly by se seznámit i s dalšími zajímavostmi naší vlasti. Proto jsme se ve středu 24. září vydali na exkurzi do Moravského krasu.

Celkem 45 žáků (šesťáci, sedmáci a někteří páťáci a osmáci) vyrazilo časně ráno autobusem od školy. Kolem 9. hodiny jsme už vystupovali z autobusu. Ve Skalním Mlýně bylo chladno, ale slunečno a my nasedli do vláčku, který nás dovezl k Punkevním jeskyním. Chodbami plnými krápníků jsme se dostali až na tajemné dno propasti Macocha a vyslechli si i pověst o ní. Zajímavý výklad pak doplnil naši zpáteční plavbu po ponorné říčce Punkvě. A my spěchali k lanovce, která nás vyvezla k hornímu okraji propasti. Zde jsme strávili polední přestávku a také dokoupili suvenýry.

Poté nás čekala jeskyně Balcarka. Zaujala nás její nádherná krápníková výzdoba, podzemní jezírka, zavěšení netopýři i to, že zde v pravěku nalezli úkryt lidé i zvířata.

Na zpáteční cestě jsme se stavili ještě v zámku Rájec-Jestřebí, který do roku 1945 patřil rodu Salmů.

Unaveni cestou, zážitky, ale i dováděním některých žáků jsme se před sedmou hodinou navrátili domů.

 

J. Pečalková, D. Kovářová

 

 

 

Sdílet: