V pondělí 21. března do školy zavítal pan Novotný, aby pobesedoval s žáky 3., 4. a 5 třídy na téma kameny a minerály. Jelikož pan Novotný hodně cestuje po světě a nedávno se vrátil z Peru, bylo o čem hovořit. Na mapě světa nám ukazoval, kde se vzácné kameny nacházejí, vysvětloval nám, jak jejich tvary mění příroda, ale jak je dotvářejí i lidé. Měl s sebou mnoho kamenů na ukázku a o každém z nich něco zajímavého pověděl. Pěkné a vzácné kameny se nacházejí i v České republice. Například v Luhačovicích se vyskytuje červený jaspis, v Čechách zase vltavín, kterého ubývá a začíná být velmi vzácný. Viděli jsme krásné křišťály, růženín, granát, rubín, pyrit, smaragd, citrín, šungit, achát, ametyst, pouštní růži a mnoho dalších kamenů, také zkameněliny živočichů a to nejen z České republiky, Peru, Maroka, Itálie, Madagaskaru a Číny. Beseda se všem moc líbila.

 

Elen Bukovjanová, Jonáš Kapoun, Martina Hajná – žáci 4. třídy 

 

 

 

Sdílet: