I během prázdnin některé děti naší školy pracovaly. Nacvičovaly pásmo pro zahraniční vystoupení. Valašenka  se vypravila do ukrajinské Kolčavy. 7.8. 2009 jsme již ve dvě hodiny ráno vyjížděli klimatizovaným autobusem na tamní folklorní festival. Díky panu Mikulenkovi jsme mohli nejen obdivovat krásy ukrajinské Koločavy, ale také seznámit místní s naším folklórem. A tak jsme za krásného počasí navštívili hrad Palanok v Mukačevu, poznali pověst a krásu Siněvirského jezera, během dvouhodinové vycházky nespoutanou přírodu východních Karpat, podívali se do koliby, popíjeli z několika minerálních pramenů. Ochutnali zdejší stravu, podstatně odlišnou od naší. Skamarádili jsme se s dětmi ze souboru Beskyd, které jely s námi a už tu byla Koločava se svými pověstmi o Nikolovi, jeho hrobem i krásným dřevěným kostelíkem, v jehož blízkosti jsou hroby 2četníků, které Nikola Šohaj zastřelil. Po velmi zdařilém vystoupení, které přijel osobně zhlédnout i  konzul, jsme s ním a organizátory měli možnost posedět u cimbálu v bývalé četnické stanici přebudované na penzion. Na zpáteční cestě nás čekala ještě zřícenina hradu Něvické a koupání v termálech u Berehova. Škoda že tyto krásné zážitky byly zakončeny nevolností většiny z nás a nepříjemnými zážitky na slovenských hranicích. Přesto si myslím, že se nám výlet vydařil a naše namáhavá, ale radostná práce byla po zásluze oceněna všemi účastníky.

Sdílet: