V rámci projektu Comenius  učitelé naší školy Mgr. Ladislav Ludvigh a Mgr. Martin Basel navštívili  na počátku března 2015 partnerskou školu v Estonsku. Této  návštěvy se dále zúčastnili zástupci dalších partnerských škol z Bulharska, Řecka, Slovinska, Itálie,  Belgie, Španělska a domácího Estonska.

První den návštěvy jsme byli mile a přátelsky přivítáni na škole v městečku Libatse.  Viděli jsme vystoupení žáků školy se zpěvy a tanečky.  Prohlédli jsme si třídy, práce žáků, zkusili trefit trojku v tělocvičně. Odpoledne jsme byli přijati a pohoštěni paní starostkou na radnici. Později jsme byli u zamrzlého moře.

Další dny  jsme navštívili muzea  v městech  Parnu a Tartu. Expozice zachycovaly  vývoj lidského rodu a místní fauny a flóry  od období po poslední době ledové, která skončila asi před 10000 lety před naším letopočtem.  Dva večery nám vyplnily koncerty místních pěveckých ženských souborů.  Zajímavé bylo ponořit se a vnímat atmosféru starobylé univerzity v Tartu,  prohlédli jsme si zde slavnostní aulu, univerzitní muzeum, studentské vězení ( poslední zápis byl z roku 1900). Hluboké dojmy jsme si odnesli z katedrály v Tartu, kde je přes 1000 plastik různých osobností historie univerzity a města.  Návštěva mořského muzea nám přinesla nevšední zážitky z ponorky Lembit ( byla spuštěna na vodu těsně před 2. světovou válkou), z výstavy vojenské a další techniky z minulosti i ze současnosti. Návštěvníci si zde můžou zkusit pocity při evakuaci z potápějící se lodi, nebo střelbu na nalétávající stíhačku.

Poslední den jsme strávili prohlídkou starobylého centra hlavního města Estonska Talinu. Viděli jsme prezidentský palác včetně carského paláce, obrovský přírodní amfiteátr pro několik tisíc vystupujících,  historické jádro města s měšťanskými domy  obchodních gild, rozlehlé náměstí s radnicí, zachovalé staré hradby města, úzké gotické uličky uvnitř města, renesanční střelecké bastiony. Zaujala nám krása květin na květinovém trhu. Prostě  Talin je  krásné město se spoustou zajímavostí.

Pobyt  nám uběhl jako voda, projekt Comenius nám umožnil nahlédnout do života v Estonsku  a přiblížit nám tak jednu z partnerských zemí Evropské unie.

Mgr. Ladislav Ludvigh

Sdílet: