Ve dnech 17. až 22.května 2015 proběhla poslední koordinátorská schůzka našeho projektu United Colours in Europe.  Schůzka se konala v italském městě Gravina in Puglia na jihu Itálie. Spolu s námi naši partnerskou školu navštívilo dalších 21 učitelů z Belgie, Polska, Estonska, Slovinska, Bulharska, Španělska a Řecka.

V Itálii jsme prožili pět krásných dnů, kdy jsme měli možnost seznámit se s dětmi naší partnerské školy i učiteli, kteří na této škole vyučují. Jedná se o základní školu, kterou navštěvují děti od 1. do 5.třídy. Součástí této školy je ale také 5 mateřských škol. Celkový počet dětí je tedy celkem vysoký – 900 žáků. A my měli možnost shlédnout taneční a pěvecká vystoupení téměř všech dětí!!! Jednalo se hlavně o písně, jejichž hlavním tématem byly barvy. Kromě italských písní, si děti připravily také písně zpívané anglicky. Zajímavé bylo také taneční vystoupení, při kterém nám děti předvedly ukázky národních tanců jednotlivých partnerských zemí.

Během našeho pobytu jsme si ale také prošli město Gravina in Puglia, které je známé hlavně díky jeskyním, jež byly v minulosti využívány jako lidská obydlí. Dále jsme si prohlédli městečko Matera a přímořské město Trani.

Také  jsme si ověřili, že italská zmrzlina stejně jako italská pizza jsou opravdu výborné. Že Italové milují těstoviny, protože nebylo dne, kdy bychom nějaké těstoviny neobědvali a nevečeřeli. A také to, jak vypadá italská siesta.

Škoda jen, že se jednalo o setkání poslední. V červnu 2015 totiž náš projekt končí. Naše setkání jsme proto nevěnovali pouze zhodnocení naší dvouleté práce, ale také plánům týkajících se naší blízké budoucnosti. Projekt Comenius totiž nahradil projekt Erasmus plus, jehož podmínky pro realizaci partnerství škol jsou v mnohém odlišné oproti stávajícím projektům. Všechny naše partnerské školy by ale rády v budoucnu dále spolupracovaly, proto byla část naší návštěvy věnována také plánům týkajících se našeho „projektu“ dalšího.

Š. Pavlíčková, E. Mandulová, D. Hladká